تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۴ شهریور ۹۶.::. ساعت : ۱۱:۰۹ ق.ظ
یک دیدگاه

جوابیه مردم بنه گز به شهرداری عالیشهر؛ جنگل بنه گز میراث، هویت و شناسنامه این روستا می باشد

2242773

بیرمی : جنگل بنه گز میراث، هویت و شناسنامه این روستا می باشد.

به گزارش پایگاه خبری بیرمی : مردم بنه گز در جوابیه ای  به شهرداری عالیشهر اعلام نارضایتی خود را از تصرف جنگل بنه گز بدین شرح اعلام نمودند:

این جنگل، میراث، هویت و شناسنامه بنه‌گز می باشد که متأسفانه مدتی است مسئولین محلی عالیشهر علاوه بر تغییر بافت طبیعی آن درصدد برای تصاحب این جنگل برآمده‌ اند و موجبات نارضایتی عمومی تنگستان و علی‌الخصوص مردم بنه‌گز را فراهم نموده اند.

شهرداری عالیشهر در پاسخ به خبری مبنی بر «دست درازی مسئولان عالیشهر به خاک تنگستان» تکذبیه ای را صادر نموده است که جانمایی بازار هفتگی (سه شنبه بازار) طبق طرح جامع و تفصیلی عالیشهر بوده و این شهرداری نیز از طریق ضوابط قانونی نسبت به تغییر کاربری ملک مذکور اقدام نموده است.

اما سوال مهم و اساسی مردم تنگستان این است که کدام نهاد و سازمان دولتی به خود اجازه داده است بخشی از جنگل بنه گز و خاک تنگستان را برای توسعه شهر جدید عالیشهر به طرح جامع و تفصیلی این شهر الحاق کنند.

برای روشن شدن این موضوع بخشی از طومار مردم بنه گز که در اواخر سال گذشته به استاندار تقدیم شد به شرح ذیل آورده می شود:

شهرک عالیشهر بخشی از جغرافیای تنگستان بود که سال‌ها پیش در خفا و خاموشی از تنگستان جدا کردند، این بار نیز تاریخ و جغرافیا گره‌ خورده‌اند تا تکه‌ای دیگر از سرزمین دلیران تنگستان جدا کنند.

شهرک جدیدی که در زمین‌های اطراف بنه‌گز بنا نهاده شد، بنای آن گذاشته است تا وسیع ترین جنگل تنگستان را به چنگ کشد، غافل از اینکه این جنگل، درختان خودرویی نیستند که حتی یک درخت آن سهم دیگری شود.

به استحضار مقام عالی دولت در استان می‌رسانیم؛ روزگاری مردمان بنه‌گز برای نجات زادگاهشان از یورش شن‌های بی‌جان، اما روان، کمر همت بسته و سد عظیمی از درختان گز را بنا گذاشتند؛ حمله شن‌های روان با تدبیر و تلاش ناکام گذاشته شد و جنگل گز ، افسانه‌ای برای بقا و حیات این دیار شد.

این جنگل، میراث، هویت و شناسنامه بنه‌گز می باشد که متأسفانه مدتی است مسئولین محلی عالیشهر علاوه بر تغییر بافت طبیعی آن، درصدد برای تصاحب این جنگل برآمده‌ اند و موجبات نارضایتی عمومی تنگستان و مردم بنه‌گز را فراهم نموده اند.

روزی که این طومار به استاندار بوشهر تقدیم شد، قول های دلگرم کننده ای از جمله اینکه «ما حق مردم بنه گز را به آنها خواهیم داد» و یا این سخن که «حتما وظیفه ما این خواهد بود که این جنگل را با محوریت مردم بنه گز حفاظت کنیم» از زبان عالیترین مقام دولت در استان این نوید را به ما داد که تجاوز به میراث بنه گزی ها و خاک تنگستان پایان خواهد یافت و ما را امیدوار به انجام فرآیند قانونی مالکیت جنگل بنه گز در محدوده خاک تنگستان نمود.

اما با گذشت حدود شش ماه از آن حضور شور انگیز، متاسفانه اقدامات مسئولین شهرک جدید مجاور روستای چهارصدساله بنه گز، به بهانه ساماندهی سه شنبه بازار، شتاب بیشتری به خود گرفته است.

ما با توسعه و پیشرفت عالیشهر مخالف نیستیم و انتظار می رود مسولین محلی عالیشهر نیز احساسات مردم بنه گز و تنگستان را درک کنند و آنچه این مردمان آن را بر نمی تابند، توسعه شهر عالیشهر در اراضی جنگلی بنه گز و خاک تنگستان است که طبق شنیده ها در یک بازه زمانی ۱۰ ساله اتفاق افتاده است.

بنابر این باید در اسرع وقت اقدامات توسعه ای عالیشهر در خاک تنگستان متوقف شده و اقداماتی که در این دوره ۱۰ ساله در تجاوز به اراضی جنگلی بنه گز روی داده جبران گردد.

ضمن اینکه پیشنهاد می کنیم برای توسعه عالیشهر از زمین های بایر اطراف این شهرک خوابگاهی استفاده شود، امری که نه نیاز به تجاوز به اراضی جنگلی بنه گز و نه به قطع درخت نیاز دارد و اینکه با وجود زمین های بلااستفاده در اطراف عالیشهر، چرا مهندسین یک شرکت اصرار بر توسعه عالیشهر به سمت اراضی جنگلی بنه گز داشته اند، موجبات نگرانی بیش از پیش ما را فراهم نموده که از ذکر دلایل احتمالی آن خودداری می کنیم. فارغ از اینکه دست درازی به خاک تنگستان یا همان الحاق اراضی جنگلی بنه گز به عالیشهر با چه هدفی و توسط چه افراد یا نهادی دنبال شده است، مردم بنه گز و تنگستان تحمل الحاق یک وجب دیگر از خاک تنگستان را به سایر شهرستان ها ندارند و استدلال تملک و یا الحاق بخشی از اراضی جنگلی بنه گز چه با کاربری فضای سبز با عنوان پارک جنگلی عالیشهر و چه با تغییرکاربری برای سه شنبه بازار را غیرمنطقی می دانند و صدق گفتار ما عمر درختان جنگل بنه گز است که خیلی بیش از عمر شهری عالیشهر است.

اما نکته پایانی، آنچنانکه استاندار فرمودند این جنگل حق مردم بنه گز است؛ همه مردم نیز از مسئولین استانی و شهرستانی انتظار دارند حق این مردم را در چار چوب قانوان به مردم بازگردانند و تمامی اراضی جنگلی بنه گز در حوزه منابع طبیعی و ثبت اسناد و املاک شهرستان تنگستان تحدید حدود و به بنه گز الحاق گردد.

یک دیدگاه

  1. شهروند اهرمی می‌گه:

    با سلام خدمت دلیر مردان تنگستان ، مردانی که جلوی استعمار پیر ایستادگی کردن تا یک وجب از خاک این کشور به دست بیگانگان نیفتد ما برای وجب به وجب خاک تنگستان خون دادیم چرا عده ای تلاش میکنند عالیشهر وبنه گز را از خاک تنگستان جدا کنند (کسانی که بفکر کوچک کردن تنگستان و در آخر حذف نام تنگستان هستند باید به عرض برسانم که اینها یکسری کسانی هستند که دنبال رو سیاست های انگلیس هستند زیرا نام تنگستان خاری به چشم استعمار گر پیر هست ) مگه میشود روستای نزدیک به شهر بوشهر جز خاک تنگستان باشد ولی چند کیلومتر جلوتر جز خاک بوشهر از مدیر مسئول هفته نامه وزین بیرمی میخواهیم تا با مطالب خوب وارزنده در این خصوص اراه طریق نمایند

دیدگاه خود را به ما بگویید.